Boisz się mówić po angielsku? Stresujesz się kiedy masz się odezwać? Masz wrażenie, że każdy zauważy nawet najmniejszy Twój błąd?
W dzisiejszym wpisie podzielę się z Tobą 5 pomysłami na zwiększenie pewność siebie w mówieniu po angielsku. Wdróż je w życie, a zobaczysz niesamowite rezultaty.
Zapraszam do obejrzenia filmu o tym, jak być bardziej pewnym siebie w mówieniu po angielsku.
1. Otaczaj się językiem
To niezwykle istotne, by zanurzyć się w języku. Pomoże Ci to osłuchać się i oswoić z żywym, naturalnym angielskim, dzięki czemu szybciej przełamiesz barierę językową, a dalsza komunikacja będzie przebiegać o wiele prościej.
Co konkretnie możesz robić na co dzień, by stworzyć warunki immersji językowej?
- Oglądać filmy czy seriale na Netflixie;
- Oglądać tutoriale czy nagrania dostępne na YouTube;
- Słuchać podcastów lub audiobooków;
- Słuchać muzyki i radia;
- Czytać anglojęzyczne artykuły online czy książki;
- Korzystać z social media w języku angielskim zamiast polskim;
- Zmienić język w telefonie na angielski.
Idealnie, aby przeważało słuchanie, ponieważ jest to pierwsza kompetencja, jaką nabywamy, będąc dziećmi. Główną przyczyną, dlaczego wciąż odczuwamy strach przed mówieniem, jest po prostu to, że jesteśmy za mało osłuchani z językiem.
2. Ćwicz mówienie w mało stresujących warunkach
W momencie kiedy musisz przygotować prezentację lub kiedy jesteś na imprezie, gdzie próbujesz nawiązać kontakt z rodowitymi Anglikami, presja jest ogromna! Aby ją zminimalizować, radzę ćwiczyć mówienie w bezpiecznych warunkach.
Najprostszym sposobem jest… mówienie do siebie. Może to brzmieć lub wydawać się dziwne, ale w praktyce robi niesamowitą robotę!
Świetnym sposobem jest wyobrazić sobie, że ktoś zadaje Ci jakieś pytanie, a Ty odpowiadasz na nie na głos. Pomoże Ci to wyćwiczyć umiejętność przekładania swoich myśli na angielski i to bez większej presji! Jeśli dodatkowo się nagrasz, masz możliwość powrotu do swojej wypowiedzi i sprawdzenia, jak brzmisz po angielsku.
Kiedy już poczujesz się komfortowo i pewnie, ćwicząc w bezstresowych warunkach, o wiele łatwiej będzie Ci się odezwać się w bardziej stresujących sytuacjach, takich jak rozmowa o pracę czy rozmowa telefoniczna.
Tę metodę wypróbowałam na sobie na wakacjach, kiedy miałam iść do liceum z rozszerzonym angielskim, a wciąż nie potrafiłam mówić, pomimo 7 lat nauki teorii – codziennie mówiłam do siebie na głos. Już po kilku tygodniach takiej praktyki zauważyłam niesamowity progres i zaczęłam nowy rok szkolny z większą pewnością siebie. Koniecznie musisz to wypróbować!
3. Uzyskaj feedback odnośnie mówienia
Powiedzmy, że czujesz się w miarę OK ze swoim angielskim, ale wciąż zastanawiasz się…
“Czy mówię wszystko poprawnie?”
“A co z moją wymową?”
“Czy są jakieś zwroty lub słowa, które brzmiałyby dziwnie dla native speakera?”
Sposobem na uzyskanie odpowiedzi na te pytania jest feedback odnośnie Twojego mówionego angielskiego. Ktoś z zewnątrz – najlepiej kompetentny nauczyciel – może skomentować Twoje mówienie i dać Ci znać, co robisz dobrze, a co można poprawić.
Gdzie możesz uzyskać taki feedback?
Możesz oczywiście zapisać się na prywatne zajęcia z lektorem, jednak koszt takich zajęć może być dla niektórych dosyć wysoki. Pamiętajmy, że zajęcia 1-1 to usługi premium i jeżeli zależy nam na wysokiej jakości, doświadczeniu i szybszych rezultatach, to zapłacimy za nie najczęściej w granicach 100-200 zł (a czasem i więcej).
Dlatego też stworzyłam program mentoringowy B.O.M.B.A., gdzie na bieżąco dostajesz feedback zarówno ze strony mojej, jak i innych uczestników (tak, takie peer correction jest bardzo skuteczne!). Powiem Ci konkretnie, co idzie Ci dobrze, a nad czym pracować. Pokażę obszary do poprawy z naciskiem na aspekty stricte językowe, takie jak Twoja wymowa, gramatyka i słownictwo, a także naturalność i swobodę wypowiedzi.
Jeśli chcesz wziąć udział w tym programie, zapisz się na listę osób oczekujących na start programu B.O.M.B.A.
4. Weź udział w zajęciach konwersacyjnych
O zaletach konwersacji pisałam między innymi we wpisie: Konwersacje, czyli jak zacząć swobodnie i płynnie mówić po angielsku. Biorąc udział w zajęciach konwersacyjnych, masz możliwość interakcji z innymi uczestnikami i sprawdzenia swojego mówionego angielskiego w praktyce. Takie zderzenie z innymi osobami pokazuje Ci, jak tak naprawdę radzisz sobie w rozmowie. To właśnie konwersacje w małych grupach (idealnie 4-osobowych) najbardziej przypominają rozmowy w prawdziwym życiu.
Już po kilku takich zajęciach zauważysz progres w rozmowie, równocześnie Twoja pewność siebie niesamowicie wzrośnie. Szybko przekonasz się, że wcale tak źle Ci nie idzie, a nawet jeśli odniesiesz wrażenie, że odbiegasz troszkę od grupy, to zawsze możesz liczyć na wsparcie i motywację lektora.
Bez interakcji z innym człowiekiem nie możemy mówić o rozwoju umiejętności mówienia. Nawet jeśli bierzemy udział w konwersacjach raz na jakiś czas, to jest to świetna okazja do tego, aby zwiększyć swoją pewność siebie w mówieniu.
5. Skup się na pozytywach
Oprócz samych metod warto wspomnieć o nastawieniu, czyli tzw. mindsecie.
Zbyt często obserwuję osoby, które w miarę dobrze radzą sobie w rozmowie, ale wciąż brakuje im pewności siebie, ponieważ skupiają się na tym czego im brakuje zamiast tego, w czym są mocni.
Pamiętaj, że to na czym się skupiasz, wzrasta, dlatego zamiast sabotażować swoje działania, celebruj swoje sukcesy!
Jak to zrobić?
Zapisuj je w notesie lub na karteczkach (wówczas możesz je włożyć do “słoika sukcesów”).
Możesz na przykład zapisać:
- Dzisiaj poznałam 3 nowe słowa i potrafię użyć ich w praktyce
- Dzisiaj słuchałam angielskiego przez 15 minut
- Dziś zapamiętałam słowo bez korzystania ze słownika
- Dzisiaj zrozumiałam niektóre zwroty w piosence/serialu
- Dzisiaj pogadałam do siebie przez 5 minut po angielsku
To nie muszą być duże rzeczy. Pamiętaj, że sukces osiągamy małymi krokami. To właśnie małe kroki, ale skierowane w dobrym kierunku (praktyka angielskiego) są gwarancją sukcesu.
W dni, kiedy czujesz się źle ze swoim angielskim, albo też kiedy brakuje Ci motywacji do nauki, możesz przeczytać swój dziennik sukcesów, aby zobaczyć wszystkie wspaniałe postępy, jakie masz za sobą!
To pomoże zwiększyć Twoją pewność siebie i zachęci Cię do dalszego działania!
A jeśli masz gotowość, by pracować nad swoją pewnością siebie w mówieniu po angielsku, to koniecznie zapisz się na listę oczekujących na kolejną edycję programu mentoringowego B.O.M.B.A., gdzie codziennie osłuchujesz się z językiem, ćwiczysz mówienie, nagrywasz się, dostajesz regularny feedback, bierzesz udział w konwersacjach grupowych i możesz liczyć na moje wsparcie.
Ruszamy już na wiosnę 2023! Zapisz się na listę zainteresowanych programem B.O.M.B.A. i dowiedz się jako pierwsza/y o starcie sprzedaży.