Chcesz nauczyć się angielskiego, ale nie masz możliwości zapisania się na kurs językowy, albo nie stać Cię na prywatne lekcje jeden na jeden z lektorem? O nic się nie martw! Przygotowałam dla Ciebie kilkanaście sposobów na samodzielną naukę angielskiego w domu. Jeśli codziennie poświęcisz przynajmniej kwadrans dziennie na naukę, obiecuję Ci, że Twój angielski wejdzie na wyższy poziom!
A jeśli uczysz się angielskiego od dłuższego czasu, ale nadal nie potrafisz płynnie mówić, koniecznie zapisz się na wyzwanie “W 2022 zacznę swobodnie mówić po angielsku!”. Kliknij TUTAJ, aby się zapisać.
Sposób #1 Ustaw język na komputerze i smartfonie na angielski
Niby prosta sprawa, ale przyznaj się, w jakim języku masz ustawiony język w laptopie czy smartfonie? Codziennie spędzamy masę czasu w mediach społecznościowych, dlaczego więc nie wpleść tam angielskiego? Zobaczysz, że po jakimś czasie słówka same zaczną wpadać Ci do głowy, bo będziesz mieć codzienny kontakt z językiem. Mało tego – będzie on automatyczny, bo będziesz uczyć się jakby mimochodem, bez wysiłku 😉 Na pewno masz konto na Facebooku lub Instagramie. Przejrzyj te media społecznościowe i wybierz strony lub profile, które wydają Ci się interesujące i z których możesz się czegoś nauczyć. Pamiętaj jednak: co za dużo to niezdrowo! Radzę Ci wybrać maksymalnie 3 grupy/profile do nauki angielskiego. Jeśli dołączysz do kilkunastu, mogę Ci zagwarantować, że nie będziesz tam zaglądać!
Sposób #2 Słuchaj podcastów
Od jakiegoś czasu podcasty robią furorę, jeśli chodzi o naukę języków i bardzo dobrze! Sama uwielbiam taką formę nauki! To, co podoba mi się najbardziej, to to, że mogę w tej samej chwili wykonywać inne czynności, niewymagające mojej uwagi. Kiedy sprzątam (a bardzo tego nie lubię!), biegam albo przygotowuję coś do jedzenia, włączam jakiś podcast i mam wrażenie, że na maksa wykorzystuję mój czas. Super jest też to, że podcasty można ściągnąć na telefon i słuchać ich, kiedy tylko mamy na to ochotę. Wybierz jakiś podcast, który Cię interesuje (a w internecie jest ich masa!) i zacznij słuchać w wolnej chwili. Przyswoisz nowe słownictwo, dowiesz się czegoś ciekawego, mile spędzisz czas. Naprawdę warto!
Sposób #3 Oglądaj seriale
Teraz kiedy mamy Netflixa, nie ma wymówki, aby tego nie robić! Oglądanie seriali to jeden z moich ulubionych sposobów na podszlifowanie języka. W zależności, jaki serial wybierzesz, możesz poznać różnego rodzaju angielski. Bardzo Ci polecam lekkie, kultowe seriale, dzięki czemu przyswoisz dużo slangu, codziennego, naturalnego języka, nauczysz się też, jak ludzie reagują na różne sytuacje. Czegoś takiego nie znajdziesz w książkach! Seriale, które uwielbiam: Friends, Sex and the City, The office, Arrested development (amerykańskie), The IT crowd, Black Books (brytyjskie), Flight of the Conchords (nowozelandzkie). Oglądaj z angielskimi napisami, a kiedy już poczujesz się pewnie, wyłącz je i wsłuchaj się w język. I nie przejmuj się, jeśli czegoś nie rozumiesz! Spróbuj odgadnąć znaczenie z kontekstu!
Sposób #4 Oglądaj programy telewizyjne
Pewnie znasz Ellen DeGeneres. Prowadzi ona swój program The Ellen DeGeneres Show, do którego zaprasza nie tylko ludzi ze świata show biznesu, ale także osoby, które mają coś ciekawego do pokazania lub też dzieci o specjalnych talentach. Jeśli lubisz programy satyryczne, spodoba Ci się The Daily Show, który aktualnie prowadzi komik Trevor Noah (mega inteligentny facet, ma też świetne stand-upy). Innym programem rozrywkowym, który bardzo lubię, jest Saturday Night Live, który składa się z serii skeczy w wykonaniu komików. Wszystkie 3 programy znajdziesz na YouTube.
Sposób #5 Oglądaj inspirujące wykłady
Nie mogło zabraknąć na liście Ted talks. To konferencje naukowe, których celem jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych propagowania” (the ideas worth spreading). Jeśli Twój poziom angielskiego jest przynajmniej średnio-zaawansowany, TedTalks bardzo Ci się spodoba. Regularnie korzystam z tych wykładów podczas moich zajęć. Uwielbiam je głównie ze względu na szeroką tematykę. Możemy wybrać takie zagadnienia jak: technologia, nauka, biznes, innowacje, zdrowie, środowisko, przyszłość, rozwój osobisty, psychologia. Wystąpienia TED to kopalnia wiedzy, jeśli chodzi nie tylko o poszerzanie swoich możliwości językowych, ale też poszerzanie horyzontów. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Sposób #6 Słuchaj radia
Ok, może słuchanie radia to nie jest jakiś mega interesujący sposób nauki, ze względu na tematy tam poruszane (nie każdy lubi słuchać wiadomości), ale jeśli jesteś w domu i nie wiesz, co ze sobą zrobić, zawsze możesz włączyć radio. Do wyboru masz między innymi: brytyjskie BBC albo też amerykańskie CNN, NPR News czy Voice of America. A nuż natrafisz na interesujący wywiad albo dowiesz się czegoś ciekawego? Dobrze też spojrzeć na to samo zagadnienie z różnych perspektyw, a kiedy słuchasz obcojęzycznego radia, masz okazję poznać inny punkt widzenia. No i zawsze możesz zapoznać się z nowymi przebojami, jakie królują w innym kraju 😉
Sposób #7 Ucz się angielskiego z YouTube
Ile bym dała, żeby mieć dostęp do YouTube, kiedy uczyłam się angielskiego! Internet to jeden z najlepszych wynalazków świata, a YouTube to po prostu sztos! Jeśli spędzasz pół dnia na tym serwisie, to już teraz zasubskrybuj kilka kanałów do nauki angielskiego (choć wierzę, że już masz to za sobą). Podsunę Ci kilka moich ulubionych kanałów, które polecam moim studentom: Papa teach me (brytyjski), English with Lucy (brytyjski), Go natural English (amerykański), Learn English with EnglishClass101.com (amerykański), Learn English with Ronnie (kanadyjski), Engvid.com (różne akcenty), mmmEnglish (australijski), linguamarina (amerykański), Po cudzemu (polski), Linguafil (mój – skromność jest przereklamowana, więc zareklamuję i siebie 😉 Zachęcam Cię do subskrypcji, będzie mi bardzo miło, jeśli to zrobisz :)).
Sposób #8 Słuchaj piosenek
Powiem Ci szczerze, że nic tak bardzo nie poprawiło mojej wymowy w angielskim, jak słuchanie i śpiewanie piosenek. Pamiętam, jak w liceum drukowałam teksty i imitowałam znanych artystów. Jeśli kochasz muzykę, uwielbiasz śpiewać i uczyć się z piosenkami, to strona Lyricstraining na pewno Ci się spodoba. Do wyboru masz cztery poziomy zaawansowania. Wybierasz Twój ulubiony kawałek, uzupełniasz brakujące słowa piosenki, a pod koniec otrzymujesz ilość poprawnych i błędnych odpowiedzi. Bardzo polecam! Nie tylko spędzisz miło czas, ale poprawisz wymowę, nauczysz się nowego słownictwa i struktur gramatycznych!
Sposób #9 Czytaj książki
A może wolisz czytać książki? Jeśli jesteś molem książkowym, to ten sposób nauki jest dla Ciebie! Może nie rzucaj się od razu na głeboką wodę i nie czytaj trylogii Tolkiena, ale zacznij raczej od takich pozycji, których historię już znasz lub książek skierowanych do dzieci/młodzieży (wiele osób wybiera np. Harrego Pottera). Możesz też sięgnąć po bajki lub czasopisma. Książki pozwolą Ci przede wszystkim rozwinąć Twoje słownictwo, rozwiną wyobraźnię i pobudzą do krytycznego myślenia.
Sposób #10 Czytaj artykuły
Jeśli książki to niekoniecznie coś, co Cię interesuje, możesz wybrać artykuły. Polecam Ci te dostępne online. Na stronie Engoo w zakładce Daily news znajdziesz masę artykułów na różnych poziomach zaawansowania, a wraz z nimi listę słówek i ćwiczenia na mówienie. Inną stroną, która może Ci się spodobać, jest Breaking English News. Masz tam możliwość skorzystania z opracowań prasowych oraz ćwiczeń na rozumienie ze słuchu, które można udostępniać i pobrać.
sposób #11 Korzystaj z aplikacji mobilnych
Czekasz w kolejce do lekarza lub w kolejce w sklepie? Spędzasz dużo czasu w transporcie publicznym? Masz kilka minut w przerwie w pracy? A może nie wiesz czasem co ze sobą zrobić? W takich przypadkach skorzystaj z popularnego Memrise, Duolingo czy Babbel. Na blogu znajdziesz recenzję aplikacji Duolingo. Aplikacje, pomimo że przyjemne i motywujące, są jedynie dodatkiem w nauce i nie zastąpią kursu językowego, a przede wszystkim praktyki mówienia. Pamiętaj o tym!
Sposób #12 Rozwiązuj quizy
Lubisz łączyć naukę z zabawą? Quizy to świetne rozwiązanie! Wejdź na stronę ESLvideo w zakładkę Quizzes. Znajdziesz tam zestaw kilkudziesięciu krótkich filmów (ok. 1-10 min.) o różnej tematyce i różnych poziomach zaawansowania. Wybierz swój poziom, a następnie interesujące Cię wideo. Twoim zadaniem będzie obejrzenie filmiku, wybranie poprawnej odpowiedzi oraz uzupełnienie luk. Quizy świetnie sprawdzają rozumienie ze słuchu, jeśli więc to umiejętność, którą chcesz poćwiczyć, to gorąco polecam Ci tę stronkę!
Możesz też skorzystać z kombinacji różnego rodzaju ćwiczeń. W tym celu polecam Ci 2 stronki: British Council oraz BBC Learning English. Znajdziesz tam ćwiczenia, gry, podcasty, materiały dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Masz również możliwość pobierania materiałów.
Mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie! I jeszcze jedno… Staraj się otaczać angielskim codziennie, nauka musi stać się Twoim nawykiem. Systematyczność i samodyscyplina to klucz do sukcesu. W momencie, kiedy angielski stanie się nieodłączną częścią Twojej rutyny, nawet się nie obejrzysz, jak bardzo podwyższy się Twój poziom.
A jakie są Twoje sposoby na podszlifowanie angielskiego? Podziel się w komentarzu!
Nie zapomnij też zapisać się na noworoczne wyzwanie “W 2022 zacznę swobodnie mówić po angielsku!”. Kliknij TUTAJ, aby się zapisać. Będziemy działać nad Twoim angielskim!
Jakie podcasty polecasz ?
Wszystko zależy od poziomu 😉 Większość moich kursantów to osoby na poziomie B1, więc często korzstam z BBC 6-minute English – mają ciekawe tematy i zawsze wprowadzają kilka nowych słówek. Lubię też EnglishClass101 (mają kanał na YouTube). Trzeba poszperać w internecie, bo każdy lubi coś innego i każdy jest na innym poziomie angielskiego 😉
Bardzo wartościowa baza wiedzy! Dziękuję za polecenia, już lajkuję i subskrybuję 😉
Dziękuję! Powodzenia w nauce! 🙂
Nauka angielskiego jako drugiego języka może być trudnym zadaniem, ale kiedy już go opanujesz, każdy wysiłek i czas spędzony na nauce języka będą tego warte. Płynna znajomość języka angielskiego sprawi, że podróżowanie będzie przyjemniejsze. Nie musisz też czekać na przetłumaczenie najnowszej bestsellerowej książki lub hollywoodzkiego filmu na język polski. Czytaj wszystko co ci wpadnie w ręce po angielsku; aktywnie zapisuj nowe słownictwo; słuchaj podcasty i oglądaj filmy na Youtube i mów, mów, mów! 🙂
Dziękuję za merytoryczny komentarz! Zgadzam się ze wszystkim, co napisałeś. Aktywna nauka jest bardzo ważna, a na mówieniu powinniśmy poświecić dużą część naszego czasu 🙂
Osobiście angielski opanowałem samodzielnie ucząc się najpierw najważniejszych słówek z listy tych najpopularniejszych, a następnie słuchając całych gramatycznie poprawnych najczęściej stosowanych zdań i zwrotów. Uczenie się słówek i zwrotów ze słuchu i powtarzając je na głos daje świetne efekty, tym bardziej jeśli ma się listy tych najczęściej stosowanych na co dzień.
Dziękuję za komentarz! Bardzo dobre metody nauki stosowałeś, również polecam tak właśnie podejść do nauki języka – to daje świetne efekty.